Zasiłek z ZUS po ustaniu zatrudnienia – jakie warunki trzeba spełniać, by z niego skorzystać?

skarbonka

Nie wszyscy wiedzą, że zasiłek chorobowy przysługuje również po ustaniu zatrudnienia. Taka zapomoga to cenna pomoc dla osób dotkniętych chorobą. Kto kwalifikuje się do otrzymania zasiłku?

Na początku warto wspomnieć, że zasiłek z ZUS po ustaniu zatrudnienia przysługuje osobom, których niezdolność do pracy trwała przez 30 dni. Ale to nie wszystko. Niezdolność musiała powstać nie później niż 14 dni od ustania ubezpieczenia chorobowego, a w przypadku chorób zakaźnych – 3 miesiące.

Okazuje się jednak, że spełnienie powyższych wymagań to wciąż za mało. ZUS nie wypłaci zasiłku po ustaniu zatrudnienia, jeśli chory podlega obowiązkowo ubezpieczeniu społecznemu rolników lub ubezpieczenie straciło ważność po wyczerpaniu pełnego okresu pobierania zasiłku. Ponadto zapomogi nie dostanie osoba, która ma ustalone prawo do renty czy emerytury przez niezdolność do pracy, jest uprawniona do zasiłku dla bezrobotnych, przedemerytalnego (zasiłku lub świadczenia), a także nie przepracowała wymaganego okresu, przez co nie nabyła prawa do zasiłku w trakcie ubezpieczenia.

pieniądze

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *