Zasiłek z tytułu urodzenia dziecka – kto może na niego liczyć?

matka

Każda pomoc finansowa dla młodych rodziców jest na wagę złota, dlatego słynne becikowe są tak pożądane. Warto poznać najistotniejsze informacje na ten temat, gdyż ta wiedza może naprawdę się przydać.

Zasiłek z tytułu urodzenia dziecka, czyli tak zwane becikowe, może otrzymać każdy, kto jest rodzicem nowo narodzonego dziecka, jest jego opiekunem prawnym (osobą, której sąd powierzył sprawowanie opieki nad dzieckiem) lub opiekunem faktycznym (osobą, która przejęła opiekę nad dzieckiem i jednocześnie złożyła do sądu wniosek o adopcję oraz spełnia konkretne wymagania). Dodatek przysługuje obywatelom Polski oraz w niektórych przypadkach cudzoziemcom mieszkającym w Polsce. Polacy mieszkający poza krajem mogą ubiegać się o formę zapomogi oferowaną przez dane państwo.

rodzina

Wysokość becikowego wynosi aktualnie 1000 zł, ale przy dochodzie mniejszym niż 674 zł netto na osobę w przypadku dzieci o pełnej sprawności, można liczyć na dodatkową pomoc. Jeśli w rodzinie znajduje się dziecko niepełnosprawne, to wymagania się nieco różnią.

Wszelkie przydatne informacje można znaleźć na stronie rządowej https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-becikowe.

dziecko

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *