Czym jest inflacja i jak wpływa na nasze życie?

kalkulator

W mediach często mówi się o rosnącej inflacji, lecz nie wszyscy orientują się, o co właściwie chodzi. Wiedza na ten temat jest naprawdę potrzebna, gdyż w znacznym stopniu wpływa na komfort naszego życia. Co w takim razie możemy powiedzieć o inflacji?

Według definicji, inflacja to jeden ze wskaźników makroekonomicznych, który obrazuje sytuację gospodarczą danego kraju. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że to właśnie rosnąca stopa inflacji ma wpływ na to, że drożeją artykuły spożywcze. Krótko mówiąc – jeśli stopa inflacji jest wyższa, to ceny również.

wykres

Na poziom inflacji wpływa między innymi popyt, czyli zainteresowanie danym produktem przez konsumentów. Logiczne jest, że czym więcej osób chce coś kupić, tym bardziej producenci mogą sobie pozwolić na podnoszenie cen. Duże znaczenie ma również podaż pieniądza – czym więcej pieniędzy w obiegu, tym istnieje większe ryzyko inflacji. Co roku mierzona jest stopa inflacji, więc możemy dowiedzieć się, w jakim tempie rosną lub maleją ceny. Z omawianym zjawiskiem wiążą się również wyższe podatki, droższe kredyty hipoteczne oraz utrudnienia dla osób prowadzących działalność gospodarczą.

pieniądze

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *