Czy jedzenie faktycznie podrożało? Sprawdzamy!

zakupy

W ostatnim czasie wiele osób narzeka, że za pozornie niewielkie zakupy płaci się zdecydowanie więcej niż kiedyś. Ceny faktycznie wydają się wyższe, ale czy ma to swoje pokrycie w rzeczywistości?

W 2019 roku wyliczono, że przez 10 lat ceny żywności wzrosły aż o 26,4 procent. W tym roku ten procent dodatkowo się zwiększył z uwagi na panującą w kraju sytuację. Od 2009 do 2019 roku według danych wzrost cen wynosił średnio 2,5 procent miesięcznie, czyli trzykrotnie mniej niż obecnie. Co ciekawe, podrożało głównie jedzenie, choć nie oznacza to, że nie dotyczy to też usług.

Wzrost cen najbardziej dotyka osób, które mają ograniczony budżet i starają się zaoszczędzić. Niestety – zapowiada się, że jedzenie może jeszcze bardziej podrożeć. Stopa inflacji jakiś czas temu wynosiła 1 procent, zaś już na początku tego roku przekraczała 4 procent. Są to bardzo niepokojące dane, a dla przeciętnych osób oznaczają konieczność zminimalizowania swoich wydatków. Miejmy nadzieję, że z czasem ceny wreszcie zmaleją i będziemy mogli odetchnąć z ulgą.

sklep

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *