Bankowość elektroniczna – poznaj zalety i wady tego rozwiązania

W dobie internetu coraz bardziej popularne staje się korzystanie z wszelkich urządzeń moblilnych, by ułatwić sobie życie. Obecnie nawet banki częściowo przeniosły swoją działalność do sieci. Mimo iż to bardzo korzystna opcja, wciąż nie wszyscy są do niej przekonani, dlatego przybywamy z pomocą i podpowiadamy, czy warto się przełamać i zacząć przygodę z bankowością elektroniczną.

Bankowość elektroniczna – wygoda i oszczędność czasu

Wszystkich, których męczy stanie w kolejkach do banku, ucieszy fakt, że dzięki bankowości elektronicznej ten problem znika. Teraz, by sprawdzić stan konta wystarczy wejść na swój profil i w kilka sekund mamy dostęp do wszystkich informacji. Powstały nawet aplikacje, które umożliwiają płatności telefonem, więc nie trzeba wszędzie ze sobą nosić portfela. Przez całą dobę i 7 dni w tygodniu mamy możliwość sprawdzać fundusze, wykonane przelewy i otrzymane środki, dzięki czemu łatwiej jest mieć kontrolę nad budżetem. Skoro mowa o przelewach, w tym przypadku również sprawa jest o wiele prostsza. Wystarczy wybrać kwotę i przesłać odbiorcy pieniądze, które otrzyma już następnego dnia roboczego, a będąc w tym samym banku to często nawet od razu. Ponadto można robić przelewy błyskawiczne, a nawet wysyłać wnioski o pożyczkę lub wysłanie karty. Założenie konta nigdy nie było tak proste – kilka kliknięć na stronie wybranego banku i pozostaje tylko oczekiwanie na kuriera z umową.

Bankowość elektroniczna – koszty i niebezpieczeństwa z nią związane

Chociaż bankowość elektroniczna ma więcej zalet niż wad, to jednak warto przed skorzystaniem z niej upewnić się, czy aby na pewno nie będą one decydujące. Pierwszą rzeczą jest fakt, iż często za przelewy może być pobierana dodatkowa zapłata. Nie są to duże kwoty, zazwyczaj wynoszą jakieś kilka złotych, ale są osoby, dla których nawet to będzie problemem. Czasem potrzebna może być konsultacja z drugim człowiekiem, co dla niektórych będzie łatwiejsze niż samodzielne rozszyfrowywanie informacji na stronach internetowych. Sporą wadą jest też wątpliwe bezpieczeństwo. Jeśli ktoś pozna nasz login i hasło, to może w łatwy sposób nas okraść. Złodzieje znają różne sposoby na wykorzystanie niewiedzy użytkownika.

Bankowość elektroniczna – jak zminimalizować wady?

Na szczęście można w łatwy sposób się zabezpieczyć i mimo wszystko korzystać z bankowości elektronicznej. Wystarczy bardzo pilnować swoich danych logowania, być uważnym przy robieniu przelewów, dokładnie sprawdzać wszelkie powiadomienia z banku i dbać o to, by za każdym razem się wylogowywać i zamykać aplikację. Zawsze można zadzwonić do banku prosząc o konsultację i pomoc w zabezpieczeniu konta. Konta same w sobie zawierają zabezpieczenia, które włączamy na samym początku. Zalet korzystania z bankowości elektronicznej jest tak dużo, że naprawdę warto się na to zdecydować, oczywiście przy zachowaniu środków ostrożności.

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *