Czy pożyczka bez zgody współmałżonka jest możliwa?

kłótnia

Wchodząc w związek małżeński zakochani ślubują sobie uczciwość, dlatego podejmowanie poważnych decyzji bez wiedzy współmałżonka jest złamaniem danej obietnicy. A co w sytuacji, gdy parter się na coś nie zgadza? W przypadku braku zgody na zaciągnięcie kredytu obowiązują inne zasady. Jakie?

obrączki

Zacznijmy od tego, że problem pojawia się głównie wśród małżeństw, które mają wspólnotę majątkową. Wtedy zarówno dochody są wspólne, jak i zobowiązania. Pożyczka bez zgody współmałżonka jest jednak możliwa, ale do określonej kwoty. Wszystko zależy od tego, jaką granicę ustala wybrany bank. Czasami maksymalna kwota kredytu gotówkowego to 30, a czasami 50 tys. Z uwagi na to, że pożyczki zazwyczaj są na niższe kwoty, łatwiej będzie je uzyskać, gdyż pożyczkodawcy często wcale nie pytają o to, czy małżonek wyraził zgodę. Takie rozwiązanie to niestety spore ryzyko, gdyż oprocentowanie jest wysokie i mogą wystąpić problemy ze spłatą.

W przypadku problemów ze spłatą pożyczki, małżonek, który nie wyraził zgody na jej zaciągnięcie będzie musiał udowodnić, że otrzymane pieniądze nie zostały wydane przez niego, czy na sprzęt do wspólnego użytku. W takiej sytuacji instytucja pożyczająca pieniądze zwróci się tylko do osoby, która jest sprawcą całego zamieszania.

spór

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *