Obsługa prawna – czy gwarantuje ją państwo?

kobiety

Każdy z nas może niespodziewanie znaleźć się w trudnej sytuacji życiowej – począwszy od długów, problemów z egzekucją alimentów, po zagrożenie eksmisją czy kłopoty w pracy. Niekiedy niezbędnym jest sięgnięcie po pomoc prawną, która często wymaga od nas dużych nakładów finansowych. Czy w razie kryzysu możemy liczyć na pomoc państwa?

Obsługa prawna w Polsce – jak to działa?

W roku 2016 wprowadzono w naszym kraju system darmowych porad prawnych, poradnictwa obywatelskiego i mediacji. Na czym to polega? Państwo gwarantuje nam pomoc doradcy, prawnika czy mediatora. Gdy potrzebujemy porady, wyznaczony doradca po przeanalizowaniu naszego problemu udzieli nam niezbędnych informacji, przedstawi prawa i obowiązki wynikające z zaistniałej sytuacji, przygotuje plan działania oraz pomoże wprowadzić go w życie. W przypadku spraw, które swój finał będą miały w sądzie, warto zgłosić się po pomoc do prawnika. Pomoże on w sporządzeniu odpowiednich pism i dokumentów oraz ustanowieniu pełnomocnika z urzędu. Ingerencja mediatora sprawdzi się w przypadku konfliktów – jeśli nie możemy dojść do porozumienia z osobą lub instytucją, warto poprosić o jego pomoc.

Obsługa prawna – gdzie udać się po pomoc?

Na terenie Polski znajduje się ponad 1500 punktów, w których można uzyskać nieodpłatną pomoc. By z niej skorzystać, należy zgłosić się do odpowiedniego urzędu lub zarejestrować się online. Niezbędny będzie odpowiedni dokument, oświadczający, że nie jesteśmy w stanie skorzystać z płatnej pomocy specjalisty. W przypadku osób, które mają problemy z poruszaniem się bądź komunikowaniem, urzędy dysponują miejscem wyposażonym w sprzęt ułatwiający poruszanie się lub wsparciem tłumacza języka migowego. Informację o punkcie pomocy prawnej znajdującym się w naszej okolicy uzyskamy w starostwie powiatowym, urzędzie gminy, urzędzie naszego miasta bądź na przypisanym im stronach internetowych.

Według Najwyższej Izby Kontroli tylko niewielka część pracy punktów bezpłatnej pomoc prawnej zostaje wykorzystana według swojego przeznaczenia, co jest wynikiem nieodpowiedniego dopasowania jej do potrzeb społecznych oraz niewiedzy obywateli o możliwości skorzystania z darmowej pomocy. Wynika z tego, że w edukacja prawna w naszym kraju wciąż wymaga dopracowania. Pamiętajmy więc o swoich prawach i sięgajmy po pomoc, gdy wymaga tego sytuacja.<

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *