Whiskey to bardzo ważny element historii takich europejskich krajów jak Irlandia czy Szkocja. To w pierwszym z nich znacznie szybciej zaczęto wytwarzać tego rodzaju alkohol. Jakie aspekty wyróżniają je na tle trunków z innych państw?
Whiskey irlandzka – jakie ośrodki są kluczowe dla produkcji?
Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że whiskey irlandzka ma tak długą historię. Pierwsza oficjalna wzmianka na ten temat pochodzi z 1405 roku, jednak produkcja zaczęła się znacznie szybciej. Jeśli wierzyć legendom, to mieli być za nią odpowiedzialni mnisi już w VII wieku. Irlandczycy odpowiadają także za przeniesienie receptury i trunków do Szkocji. Do połowy XIX wieku byli oni bowiem światowym liderem w tej dziedzinie. Niestety, rozwój przemysłu zahamowały takie wydarzenia jak krucjata antyalkoholowa, wojny domowe czy walka o niepodległość. Straty okazały się niepowetowane. Z 1100 destylarni te trudne czasy przetrwały zaledwie trzy, które funkcjonują do dziś. Mamy tu na myśli Bushmmils, Midleton oraz Cooley.
Whiskey irlandzka – czym jest Pure Pot Still Whiskey?
Obecnie sytuacja uległa znacznej poprawie. W Irlandii funkcjonuje znacznie więcej destylarni. Obecnie jest to 25 ośrodków. Każdy z nich produkuje whiskey o określonym smaku i aromatu. Najbardziej tradycyjną wersją irlandzkiej whiskey jest Pure Pot Still Whiskey. Swą unikalność zawdzięcza mieszanemu zacierowi, który powstaje z niesłodowanego i słodowanego jęczmienia. Czasami producenci dodają nieduże ilości surowego owsa lub pszenicy. Dzięki temy whiskey jest ostrzejsza i ma gęstszą teksturę. Tak stworzoną whiskey irlandzką bez problemu znajdziesz w sieci. Wystarczy, że klikniesz tutaj https://swiat-whisky.sklep.pl/9-whiskey-irlandzka. Ta whiskey irlandzka jest poddawana najczęściej potrójnej destylacji i spędza w beczkach przynajmniej trzy-cztery lata. Wszystko zależy od konkretnej odmiany. Poza tym warto zwrócić także uwagę na blendy, które powstają w wyniku połączenia przynajmniej dwóch różnych rodzajów whiskey. To właśnie tego rodzaju trunki irlandzkie należą do najlepiej sprzedających się na świecie.