Fizjoterapeuta jest jednym z najpopularniejszych zawodów medycznych, zaraz po lekarzu oraz pielęgniarce. Dzieje się tak, ponieważ istnieje ogromne zapotrzebowanie na specjalistów, którzy po chorobach lub wypadkach, pomagają przywrócić sprawność. Jednocześnie ich wsparcie okazuje się także bezcenne dla osób walczących z wadami postawy. Jedną z bardziej znanych metod, w które wtajemniczyć nas może fizjoterapeuta, jest niezwykle popularna rehabilitacja metodą Vojty. Na czym ona polega i komu jest potrzebna?
Rehabilitacja metodą Vojty – na co pomaga?
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że rehabilitacja metodą Vojty jest przeznaczona dla pacjentów z różnych grup wiekowych. Korzystają z niej dorośli, dzieci w wieku szkolnym, a nawet niemowlęta, jeśli tak zaleci lekarz. Terapia ta ma za zadanie wspomóc pacjenta, który mierzy się z zaburzeniami neurologicznymi różnego rodzaju, skoliozą, bólami po rwie kulszowej czy problemami z funkcjonowaniem stawów. Dla dzieci poniżej roku zaleca się ją także w przypadku zespołu Downa, dziecięcego porażenia mózgowego czy uszkodzenia centralnego układu nerwowego. Na czym polega sesja terapeutyczna? Przede wszystkim na manualnym stymulowaniu określonych miejsc, nazywanych punktami uciskowymi. Nie jest to bolesne, chociaż u małego dziecka może wywołać pewien dyskomfort. Tutaj https://rehabilitacjaopole.pl/rehabilitacja-metoda-vojty/ znajduje się więcej informacji na temat tego typu metod.
Rehabilitacja metodą Vojty – jak sfinansować?
Dzięki rehabilitacji metodą Vojty można pomóc dziecku wykształcić prawidłowe wzorce ruchowe, a dorosłej osobie dojść do siebie po przebytej chorobie. Wydawać by się więc mogło, że nie ma co oszczędzać na zdrowiu i należy zatrudnić fizjoterapeutę, jeśli jest taka potrzeba. Niestety nie każdy dysponuje środkami, aby opłacić rehabilitację. Na szczęście istnieją organizacje pożytku publicznego, które udzielą nam wsparcia. Przedstawiciele fundacji pomogą nam założyć subkonto i założyć zbiórkę lub uzyskać dostęp do usług fizjoterapeutycznych nieodpłatnie.