Przekładnia planetarna – co to takiego?

Jeśli mechanika nie jest Twoją mocną stroną i potrzebujesz prostego wyjaśnienia, czym jest przekładnia planetarna – dobrze trafiłeś!

Czym jest przekładnia planetarna?

Przekładnia planetarna jest jednym z najbardziej popularnych typów przekładni zębatych. Jej zadaniem jest przemieszczanie się osi obrotu dla co najmniej jednego koła zębatego. Związane jest to z jej budową. Przekładnia planetarna składa się z kilku kół: wewnętrznych oraz kół obiegowych. Nazywa się tak, ponieważ przypomina układ planet. Koła zainstalowane są bezpośrednio na jarzmie i pracują w parach lub większej ilości. Główną cechą przekładni planetarnej jest możliwość przenoszenia mocy na podstawie trzech wartości przełożenia. Dzięki temu przekładnie planetarne mogą przenosić bardzo dużą moc i posiadają bardzo zwartą, prostą konstrukcję i świetnie radzą sobie z przeniesieniem mocy nawet z silników o bardzo dużych mocach.

Przekładnie planetarne są szeroko stosowane, np. w budowie samochodów, maszyn rolniczych i budowlanych, sprzęcie domowym.

Przekładnia planetarna, tak jak inne przekładnie zębate posiada wiele zalet. Wśród nich:

  • łatwość wykonania;

  • stosunkowo małe gabaryty;

  • cicha praca (przy odpowiednim smarowaniu:

  • duża równomierność pracy;

  • wysoka sprawność – dochodząca do 98%;

  • możliwość przenoszenia dużych mocy.

Do jednej z wad przekładni planetarnej należy konieczność obfitego smarowania.

Dokąd po przekładnię planetarną?

Polski rynek proponuje szeroką ofertę przekładni planetarnych. Można nabyć je zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i zakupić w Internecie. Warto skorzystać z asortymentu sprawdzonej firmy, od lat istniejącej na rynku, np. „Tormec Reduktor” (https://motovario.com.pl/). Szeroka oferta przekładni, sprzęgieł, wariatorów, silników elektrycznych oraz podzespołów budowy maszyn, falowników oraz napędów urządzeń suwnicowych i dźwigowych umożliwia kompleksowy serwis. „Tormec Reduktor” prowadzi działalność od wielu lat i cieszy się zaufaniem oraz dobrymi opiniami wielu zadowolonych klientów.

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *