Obróbka CNC – jak wygląda jej zastosowanie w przemyśle?

obróbka cnc

Trudno byłoby wyobrazić sobie współczesny przemysł bez nowoczesnych technologii. Są one wykorzystywane na każdym etapie – od projektu, poprzez testy aż do produkcji. Dzięki wykorzystaniu komputerowo sterowanych maszyn możliwa jest dokładność i tempo, jakie jeszcze kilkadziesiąt lat temu wydawały się niemożliwe do osiągnięcia.

Co oznacza termin „obróbka CNC”?

Skrót CNC oznacza urządzenia numeryczne sterowane za pomocą komputera. Są to zarówno urządzenia do przycinania, skrawania czy gięcia, jak i różnego rodzaju drukarki 3D. Najczęściej jednak pod pojęciem „obróbka CNC” rozumie się właśnie kształtowanie metalu, np. wycinanie kształtów z blachy czy form przestrzennych. Warto jednak pamiętać, że obróbka CNC jest stosowana do wszelkiego rodzaju materiałów, w tym drewna, tworzyw sztucznych, a nawet szkła.

Jakie zastosowanie ma obróbka CNC?

Łatwo się domyślić, że taka technologia znajduje mnóstwo zastosowań. Najważniejsze z nich dotyczą produkcji masowej, ale istnieją także niewielkie warsztaty, w których pracownicy ułatwiają sobie pracę wykorzystując technologię CNC. Niewielkie obrabiarki tego typu mają zastosowanie przede wszystkim w amatorskich warsztatach czy niewielkich zakładach, w których wykonuje się pojedyncze sztuki danego produktu.

Duże, profesjonalne obrabiarki mają moc i wielkość wystarczającą do produkowania wielkich ilości produktów, często o dużych rozmiarach. Niektórzy producenci, np. samochodów posiadają własne maszyny, wielu korzysta jednak z zewnętrznych firm – takich jak https://cnc.barosz.pl/uslugi/obrobka-cnc/. Wtedy można mówić o outsourcingu.

Usługi CNC – czy warto decydować się na taki model?

Obróbka CNC zapewnia znakomitą wydajność, ale wiąże się z wielkimi kosztami. Do tego nie każdy zakład produkcyjny byłby w stanie w pełni wykorzystać potencjał tych urządzeń, a więc przez znaczną część czasu stałyby nieużywane. Dlatego często korzystnym rozwiązaniem okazuje się zlecenie wykonania części komponentów firmie zewnętrznej, która specjalizuje się w produkcji na zamówienie. Takie usługi CNC są o wiele mniej kosztowne, niż zakup własnych maszyn i ponoszenie kosztów eksploatacji i obsługi.

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *