Martini – jak serwować jeden z najsłynniejszych alkoholi świata?

Jednym z chętnie wybieranych alkoholi jest martini, które występuje w różnych wersjach. Nie brakuje trunków o intensywnej słodyczy, ziołowym smaku, z wyczuwalną nutką cytrynową i malinową. Martini świetnie smakuje w połączeniu z sokami owocowymi, można też połączyć je z whisky czy campari. Znajdzie się także coś dla miłośników czegoś wyrazistego: trunki o korzennym aromacie. Martini może mieć dodatek cynamonu, gałki muszkatołowej, goździków. Ciekawy efekt pozwala również uzyskać połączenie nut cytrusowych, drewna i ziołowych. Jak widać, jest w czym wybierać, martini może zostać podane na różne sposoby.

Jak pić martini?

Martini jest połączeniem wermutu i ginu lub wódki. Świetnie nadaje się do przygotowania drinków. W zależności od składu, będzie mieć inne walory smakowo-zapachowe. Rodzajów martini jest multum, świetnie smakuje ze sporą ilością lodu i z tonikiem. Alkohol najczęściej podaje się w naczyniu przypominającym odwrócony stożek na cienkiej nóżce. Istotne jest to, aby nigdy nie nalewać martini do pełna, powinno się pozostawić nieco miejsca na oliwki, które są najpopularniejszym dodatkiem. Świetnie sprawdzi się również drink przyozdobiony owocami, kawałkami skórki cytryny.

Nie trzeba mieć specjalnych szklanek przeznaczonych do martini, równie dobrze sprawdzą się szklanki do whisky, czyli z grubego szkła. Klasyczne martini jest zawsze mieszane i podawane z nieparzystą liczbą oliwek. Klasyczne drinki składają się z ginu, wytrawnego wermutu i oliwek. Istotne jest to, aby alkohol został wcześniej schłodzony. Powinno się trzymać butelkę w temperaturze 10-15 stopni Celsjusza. Świetny efekt uzyska się po wrzuceniu do kieliszka kostek lodu. W międzyczasie miesza się gin z wermutem. Można to zrobić za pomocą shakera lub szklanki. Bardzo ważne jest to, aby alkohol nie został wstrząśnięty, bo przyczyni się to do jego rozwodnienia. Tequilę należy podać w kieliszku z niską czaszą, na nóżce średniej długości.

W jaki sposób można podawać martini? Z czym je łączyć?

Bardzo popularnym alkoholem jest Vesper Martini, który powstaje z czystej wódki, ginu i wytrawnego wermutu. Składniki należy przelać do shakera wypełnionego lodem, po czym wstrząsać przez kilkanaście minut. Vesper Martini podaje się w kieliszkach koktajlowych z dodatkiem skórki cytrynowej. Warto spróbować także przepis na drinka w postaci Brudnego Harry’ego. Do jego przygotowania potrzebne będą: martini, whisky, sprite lub tonik oraz kostki lodu. Wystarczy wymieszać wszystkie składniki w shakerze, po czym przelać je do kieliszków do martini. Wstrząsać trzeba tak długo, aż składniki się schłodzą. Kolejną opcją będzie drink na bogato, który powstanie z martini, wody gazowanej, syropu brzoskwiniowego, brzoskwiń, kostek lodu, soku cytrynowego, cukru. Trzeba umieścić w dzbanku lód i pokrojone brzoskwinie, po czym zalać je wodą, martini i syropem. Całość należy wymieszać dużą łyżką. Ostatnim etapem będzie udekorowanie kieliszków: najpierw trzeba wymoczyć kieliszek w soku cytrynowym, po czym obtoczyć go w cukrze.

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *