Wiele osób z zapartym tchem śledzi najnowsze doniesienia o zmianie kursu walut. Zwłaszcza ci, którzy jadą na wycieczkę za granicę lub mają kredyt zaciągnięty w innej walucie są wyczuleni na wszelkie wahania euro. Żeby przewidzieć wzrost lub spadek wartości, należy poznać czynniki, które wpływają na kurs euro i innych walut, na czym skupimy się w tym artykule.
Kurs euro – czynniki wpływające na kursy walut
Trudno jednoznacznie określić od czego zależy kurs euro, gdyż sytuacja rozwija się dynamicznie. Jednak spory wpływ na rynek walutowy ma przede wszystkim inflacja. Krótko mówiąc – inflacja to wzrost poziomu cen w gospodarce, wliczając towary i usługi. Z uwagi na to, że wartość jednej z walut wyrażamy najczęściej w zestawieniu z inną, w sytuacji wzrostu inflacji dochodzi do podniesienia stóp procentowych, a w państwach z wyższą stopą procentową krajowa waluta staje się bardziej atrakcyjna. Myśląc analogicznie, to samo dotyczy również spadku inflacji. Warto przy tym wspomnieć, że jeśli w jednym kraju poziom inflacji jest wyższy w porównaniu do drugiego, to może dojść do obniżenia wartości waluty. Jeśli cena za ten sam produkt będzie wyższa niż przedtem, pieniądz również ma już mniejszą wartość. Gorsza sytuacja gospodarcza państwa to automatycznie słabsza waluta. Gdy inflacja utrzymana jest na oczekiwanym poziomie, nie musi mieć negatywnego znaczenia.
Na kursy walut wpływa jeszcze między innymi Produkt Krajowy Brutto (PKB), decyzje banków centralnych bilans handlowy oraz dług publiczny kraju. Więcej informacji na temat walut i aktualne dane ze świata biznesu można znaleźć w internecie, między innymi na stronie https://allebiznes.pl/. Śledzenie kursu euro pomoże w usprawnieniu transakcji z zagranicznymi dostawcami.
Kurs euro – czy da się go przewidzieć?
Na kurs euro wpływa wiele czynników i bardzo często dzięki nim możemy określić, w jaki sposób zmieni się wartość danej waluty. Oczywiście nie da się zrobić tego w sposób dokładny, gdyż sytuacja na rynku walutowym jest bardzo dynamiczna. Mimo to występujące trendy pozwalają ekspertom na prognozy mniej lub bardziej trafne. Najważniejszy jest tutaj dobrze rozwinięty zmysł obserwacji i znajomość gospodarki na tyle, by ,,błąd statystyczny” w tym przypadku był ograniczony do minimum.