Ćwiczenia na skoliozę – czy zrobisz je w domu?

Skolioza, czyli boczne skrzywienie kręgosłupa jest bardzo powszechnym schorzeniem. Skrzywienie o kącie poniżej 5° według Cobba występuje aż u 42,8% populacji, a skrzywienie o kącie 6° – 10° – u 17,6%. Ćwiczenia na skoliozę są jednym ze sposobów jej leczenia. Czy można wykonywać je w domu?

Ćwiczenia na skoliozę – czy potrzebny jest specjalistyczny sprzęt?

Ćwiczenia na skoliozę należą do aktywności, które nie wymagają specjalistycznego sprzętu treningowego. Bez trudu można wykonywać je w domu. Potrzebne jest tylko trochę wygospodarowanego czasu oraz miejsca do ćwiczeń.

Zadaniem ćwiczeń na skoliozę jest przede wszystkim wzmocnienie mięśni grzbietu i miednicy. Mają one wymuszać nawyk poprawnej postawy w każdej sytuacji. Najlepiej, jeśli będziesz wykonywać je regularnie, np. 3 razy w tygodniu. Ćwiczenia na skoliozę, nie muszą trwać długo. Wystarczy kilka dokładnie wykonywanych ćwiczeń. Tylko wytrwałość może przynieść oczekiwane efekty.

Książka, koc, piłeczki – to wszystko znajdziesz w domu.

Ćwiczenia na skoliozę – proste przykłady

Masz już czas, aby ćwiczyć i trochę domowej przestrzeni? Zatem przed Tobą kilka ćwiczeń na skoliozę:

  • stań prosto z rękami wzdłuż ciała. Połóż na głowę książkę. Trzymając ręce cały czas wzdłuż ciała spróbuj zrobić kilka przysiadów. Nie przejmuj się, jeśli od razu nie osiągniesz 20. Zacznij ćwiczyć, a z każdym treningiem będzie Ci łatwiej zwiększyć ilość powtórzeń. To jest najbardziej znane ćwiczenie na skoliozę;
  • połóż się na brzuchu, na kocu zwiniętym w wałek, a ręce wyciągnij na boki. Możesz trzymać niewielkie piłeczki. Teraz ręce unoś przed siebie, odrywając od podłogi klatkę piersiową;
  • uklęknij. Na głowę połóż książkę. Zwróć uwagę na wyprostowane plecy. Przejdź do siadu prostego. Uważaj, aby książka nie spadła.
  • usiądź w siadzie skrzyżnym. Unoś ręce tak, by tworzyły linię prostą z kręgosłupem. Rozciągaj mięśnie grzbietu.

Ćwiczenia na skoliozę możesz wykonywać w domu, jednak najpierw musi poprzedzać je prawidłowa diagnoza. Warto skorzystać z porady specjalistów, np. https://neurorehabilitacjaopole.pl/rehabilitacja-wad-postaw-i-skolioz/cwiczenia-na-skolioze/.

Pamiętaj o regularności ćwiczeń!

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *