Praca na etacie daje swego rodzaju poczucie bezpieczeństwa. Nie ważne, jak wiedzie się firmie, która daje nam zatrudnienie, pracodawca ma obowiązek wypłacić nam wynagrodzenie. Nic więc dziwnego, że nie jest tak łatwo zrezygnować z komfortu finansowego jaki daje stała posada. Jednocześnie jednak trudno jest także porzucić ambicję założenia własnej działalności. Czy jest możliwe, aby zjeść ciastko i mieć ciastko? Podpowiadamy, jak otworzyć biznes pracując na etacie.
Biznes na etacie – w jakich branżach to się sprawdza?
Niestety doba nie ma w zwyczaju się rozciągać, zatem jeśli pracujemy na pełen etat, musimy brać pod uwagę, że zostanie nam o wiele mniej czasu na własną firmę. Dlatego też należy postawić na rodzaj działalności, w którym nasz grafik będzie elastyczny. Właśnie dlatego swój biznes oraz firmę mogą łączyć na przykład copywriterzy, tłumacze czy graficy komputerowi, którzy sporadycznie będą wykonywać zlecenia. To także dobra opcja dla rzemieślników wszelkiego rodzaju, czyli na przykład osób zajmujących się wytwarzaniem rękodzieła lub kosmetyków naturalnych, a następnie ich sprzedażą. W takim przypadku można posiłkować się platformami handlowymi i przetestować zainteresowanie naszymi produktami w sieci. Przy okazji można powoli wdrażać się w świat biznesu i zacząć czytać poradniki https://allebiznes.pl/category/biznes/. Warto trzymać rękę na pulsie, jeśli chcemy, aby kiedyś własna firma była dla nas głównym źródłem zarobku.
Biznes na etacie – na co uważać?
Czy nasz pracodawca powinien być świadomy, że prowadzimy działalność gospodarczą? Owszem, taka informacja może się dla niego okazać bardzo ważna, zwłaszcza jeśli nasza prywatna firma ma związek z tą samą branżą. Być może w naszej umowie widnieje zapis o zakazie konkurencji, a wówczas nie będziemy mogli pogodzić etatu ze swoim biznesem. Więcej praktycznych wskazówek znaleźć można tutaj https://allebiznes.pl/jak-zalozyc-firme-pracujac-na-etacie/. Warto na przykład zwrócić uwagę na kwestię podatków czy składek dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.